تهران، محله زمزم، خیابان جهاد، پلاک ۲، واحد ۱۰

تهران، محله زمزم، خیابان جهاد، پلاک ۲، واحد ۱۰

نحوه اجرای جدول کانیو چیست؟

نحوه اجرای جدول کانیو

جداول کانیو به دلایلی همچون آب‌رو سازی برای انتقال و هدایت آب‌های سطحی و آب‌های ناشی از بارندگی در پیاده رو‌ها، فضا‌های سبز و … نصب می‌شوند. به طور کلی جزئیات و اصول اجرای جداول کانیو باید به صورت دقیق در نقشه‌های اجرایی و در بخش مشخصات فنی ذکر شود. پیمانکار نیز موظف است بعد از رعایت تمامی استاندارد‌ها از جمله تسطیح سازی صحیح زمین و رسیدن به اندازه‌ها و مشخصات فنی مدنظر، نسبت به نصب جداول کانیو اقدام کند.

برای نصب جداول کانیو با توجه به ارتفاع کم این قطعات، نیازی به آرماتور نیست. با این حال اگر احتمال رانش خاک وجود داشته باشد باید از جداول دارای ارماتور (جداول مسلح) استفاده شود. کانیو‌هایی که برای نصب در خیابان‌ها و معابر و جهت جمع آوری آب‌های سطحی کاربرد دارند، معمولا دارای مقاطع نیم دایره یا V شکل هستند.

یکی از نکات مهم در دتایل اجرایی جدول کانیو این است که اگر جدول گذاری سرپوشیده اجرا می‌شود، حتما باید در فواصل منظم و استاندارد، دریچه‌های مخصوص جمع‌آوری و تخلیه آب‌های سطحی تعبیه شود. این دریچه‌ها باید به صورت افقی، عمودی یا ترکیبی از هردو باشد. در این قسمت نحوه اجرای جدول کانیو و آب و سازی در معابر و خیابان‌ها را توضیح می‌دهیم.

مراحل و نحوه اجرای جدول کانیو

نحوه اجرای جدول کانیو و دتایل اجرایی جدول کانیو براساس آیین نامه‌های جدید بدین شرح است؛

  1. پیمانکار موظف است در ابتدا زمین را به خوبی تسطیح و آماده کند.
  2. بعد از تسطیح سازی، نوبت به میخکوبی محور خیابان‌ها و پیاده رو‌ها می‌رسد.
  3. مسیر دقیق جدول‌های کانیو باید توسط خطوط و قوس‌های دقیق مشخص شده باشد.
  4. پس از ارزیابی و برداشت نیمرخ طولی و رقوم کف تمام شده محور‌ها، خاکبرداری انجام می‌شود.
  5. زمین‌های ناهموار بعد از خاکبرداری باید توسط ملات و سنگ و مصالح مناسب تراز شوند.
  6. اگر ارتفاع و تراز یا شرایط زمین به گونه‌ای باشد که نتوان از جداول کانیو پیش ساخته استفاده کرد باید از بتن درجا کمک گرفت.
  7. جداول باید به صورت دقیق و تراز نصب شوند.
  8. در صورت طولانی بودن مسیر آب رو، باید درز‌های مخصوص انبساط به عرض 10 الی 15 سانتی متر پیش بینی شود. (فاصله این درز‌ها نباید یشتر از 6 سانتی متر باشد)
  9. درز‌های انبساطی باید با متریال مناسب همچون آسفالت پر شود.

دیگر مقالات

صفرتا صد نصب جدول بتنی

صفرتا صد نصب جدول بتنی

جداول بتنی جزو پرکاربردترین مصالح برای محوطه سازی در منازل مسکونی و اماکن تجاری هستند. این محصولات دارای مقاومت بالا و طول عمر زیاد هستند

مطالعه »